What could be bought for 1 ruble of the USSR

What could be bought for 1 ruble of the USSR

The iron box I stored the heavy, full-fledged Soviet rubles to the image of the profile of Illich and Motherland. At one time these were full-fledged currency rubles, while still looking at them, imbued with respect. So what can be bought for 1 ruble in the Soviet Union. Let us remember.

In the USSR 1 ruble could buy:

  • 4 tickets monetary and clothing lottery for 25 cents a piece.
  • 100 boxes of matches pennies per box.
  • 50 pieces 12-sheet exercise books.
  • Make 50 calls to a payphone. One call 2 pennies. Call time was limited only to the queue.

1961. Photo by Oleg Neelova:

What could be bought for 1 ruble of the USSR

One of iron, galvanized bucket. It cost 90 cents.

1 ruble could dash off to the pleasure by public transport. So one ticket on the tram cost 3 kopecks on the ruble and accordingly could be made 33 trips. Ticket in the bus - 4 pennies, and that 25 trips. Ticket on the bus - 5 cents and 20 trips "in your pocket".

What could be bought for 1 ruble of the USSR

10 cups of the tomato juice. Glass - 10 kopecks.

What could be bought for 1 ruble of the USSR
  • 2 chocolate medals - 50 cents a piece.
  • 2 packs of dumplings, "Russian" - 50 cents a pack.
  • cup 100 without soda syrup one penny and 33 soda glasses with syrup 3 pennies.
What could be bought for 1 ruble of the USSR
  • 6 chebureks (16 cents per share).
  • Three jars of seaweed for 33 pennies for a jar.
  • 10 meat pies (10 cents per share).
  • to pay a fine in the bus or tram for ticketless travel. 1 Penalty evaluated Ruble.
What could be bought for 1 ruble of the USSR
  • 25 pies with cabbage, potatoes, rice and eggs and marmalade (4 cents per share).
  • Arriving in Moscow it was possible to make 20 journeys on the metro. The price of one - 5 kopecks.
What could be bought for 1 ruble of the USSR

Buy or drink 2 liters of birch sap. One glass of juice cost 10 cents.

What could be bought for 1 ruble of the USSR
  • 5 times to go to the hairdresser. The price of one hairstyle for the boy (poluboks) - 20 kopecks.
  • Also, you could buy 14 packs of coarse salt at the price of 7 cents per 1 kilogram or 9 packs of fine salt "Extra" for 11 cents a kilo.
  • adding the ruble 2 kopecks you could buy a bottle of fruit wine (0, 7 L).
  • 25 balloons Soiled talc (4 cents per piece).
  • 16 packages askorbinki in pharmacy at 6 cents packaging.
  • 5 is sealed for 20 cents.
What could be bought for 1 ruble of the USSR
  • One bottle of sunflower oil at the price of 99 cents.
  • 15 small mugs of kvass on tap for the price of 6 cents.
What could be bought for 1 ruble of the USSR
  • 100 newspaper "Pioneer truth". The price of one copy calculate yourself.
  • 3 small jars of mayonnaise. The cost of one - 33 kopecks.
  • Three liters of milk at the price of 28 cents per liter.
  • And another one ruble could buy 5 loaves of white bread. The price of a loaf - 20 cents!
  • 10 kg potatoes 10-20 bundles of fresh herbs from the market (depending on the season).
What could be bought for 1 ruble of the USSR

20-liter canister gasoline AI-72 (90 cents).

What could be bought for 1 ruble of the USSR
  • 4 or 5 coils of thread, depending on the thickness.
  • 4 tickets to the movies for adults or 10 children.
  • One large jar sprat 72 penny or three small jars of 36 cents each. But in this case I would have to add to the ruble 8 cents.
  • 5 loaves of black bread, Orlowski or capital (90 cents).
  • 7 buns with poppy under the glaze (91 kopecks).
  • 10 milkshakes.
  • 6 packs of cigarettes "Baltic" for 16 cents.
What could be bought for 1 ruble of the USSR
  • 11 biscuits of 9 cents per share.
  • 10 sochnikov with cheese for 10 cents apiece.
  • 10 dairy ice cream briquettes for 10 cents apiece.
  • 2 bottles of 0, 33 liters "Pepsi-cola" (45 cents). But to get hold of such a luxury can be had only in Moscow.
  • 1 pack license "Marlborough" (1 ruble).
  • 2 packs Soviet chewing gum for 50 cents.
  • 1 pioneer tie - 75 kopecks.
What could be bought for 1 ruble of the USSR
  • 10 oktyabryatskih sprockets (10 cents per share).
  • 1 chocolate bar "Alenka" for 80 cents. And the remaining 20 cents could buy an ice cream sundae.
  • 1 student a comprehensive ticket for trams and trolleybuses for a month cost of 1 ruble.
What could be bought for 1 ruble of the USSR
  • 25 stamped envelope 100 the envelope without brand
  • 8 pieces of children's soap for 12 kopecks.
  • 13 cups popsicles (1 cup - 7 cents).
  • 10 small cups of roasted seeds grandmothers. Small glass cost 10 cents, and that's already a big 15 cents.
  • 10 donuts with jam for 10 cents a piece.
What could be bought for 1 ruble of the USSR
  • 5 beers of the casting machine. 20 cents per cup.
  • 20-bagels muffins for tea. 5 cents per bagel.
  • 5 bottles of lemonade, "Sayan" to 20 cents per bottle.
  • 10 eggs the second category at the price of 90 cents.
  • 2 liters of sunflower oil in pouring from the machine, which stood in the stores. 50 kopeek1 liter.
  • 1 bottle of apple cider (0, 75) of 98 cents.
  • had a good lunch in the canteen. 1 ruble could take the first (soup), second (steak and chips), salad, and fruit compote and a bun!
What could be bought for 1 ruble of the USSR

And in the USSR in almost every restaurant in the daytime we practiced set meals. Worth a lunch around 1 ruble 40 kopecks. It included - first course, second, salad, juice and a couple of slices of bread. However, unlike stolovok, you all handed waiter. But it is already too much our limit.

What could be bought for 1 ruble of the USSR

Tip: scholarship in college was 30 rubles, and at the Institute 40. The elders and honors received little more. Well, the average salary - 90-120 rubles.